Ponadczasowość wikliny

Wiklina to młode pędy kilku gatunków wierzb, które poddano obróbce zwanej “korowaniem”, od wielu lat znajdująca zastosowanie w różnego rodzaju meblach, akcesoriach i dodatkach wnętrz. Kosze, krzesła, kufry, regały, rękodzieło artystyczne – te oraz wiele innych wyrobów znajdują nabywców, którzy cenią trwałe i eleganckie dodatki do domu i nie tylko.

Wiklina od zawsze cieszyła się uznaniem konsumentów, jednak na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można było spory spadek zainteresowania, który od niedawna rośnie ze zdwojoną siłą. Jest to spowodowane nadaniem wiklinie nowego charakteru, poprzez wytwarzanie produktów wpisanych w panujące trendy. 

Dzięki temu są one wyjątkowo estetyczne, ale nadal uniwersalne. 

Popularność towarów wiklinowych wynika nie tylko z ich wyglądu. Duże znaczenie ma sam materiał, który cechuje się wieloma walorami.

Przede wszystkim jest on trwały – jeżeli zabezpieczymy produkt przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, będzie nam służył długie lata. Co więcej, jest też wytrzymały, czego przykładem są plecione z niego meble w postaci foteli czy regałów, które utrzymują duże obciążenie, a przy tym same w sobie są lekkie. 

Warto też podkreślić, że produkt jest naturalny i idealnie wpasowuje się w ideę zero waste – uniwersalny artykuł na lata, który po eksploatacji można łatwo zutylizować. Dla wielu osób zaletą jest również sposób wytwarzania – produkty są wyplatane ręcznie, najczęściej lokalnie, dzięki czemu dokonując zakupu wspiera się polskich producentów. Na korzyść wyrobów działa także ich cena, która jest stosunkowo niska. Dodatkowo materiał charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki której można uzyskać niebanalne kształty. Obecnie na rynku istnieje wiele designerskich produktów, które idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. 

W jakiego rodzaju przedmioty z wikliny można wyposażyć wnętrze? 

Wydaje się, że najpopularniejszym wyrobem są kosze i kufry, przeznaczone do przechowywania rzeczy osobistych. Przyjmują one wiele form i kolorów – poza naturalnymi można znaleźć też barwione egzemplarze, choć zdecydowanie najchętniej kupowane są te pierwsze. Często spotyka się też stoły, krzesła czy fotele, szczególnie te w salonie, przeznaczone do odpoczynku. Wiklina bardzo dobrze odnajduje się też w ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie ze względu na trwałość materiału oraz jego lekkość – niewielka waga pozwala na bezproblemowe przenoszenie. Istotne jest też to, że wyroby wiklinowe są wodoodporne, zatem pozostawione na zewnątrz w deszczu nie ulegną zniszczeniu. Ponadto istnieją różne płotki, palisady i maty, montowane na ogrodzeniu, które zapewniają więcej prywatności osobom przebywającym w ogrodzie. 

Wiklinę można także wykorzystać jako ozdobę roślin – zarówno ogrodowych, jak i domowych. Na rynku dostępne są doniczki czy też kosze, które mogą być elementem dekoracji rabatki, lub służyć do przechowywania i przenoszenia drewna na opał. Wyroby wiklinowe mają też swoje zastosowanie w kuchni, jako pojemniki na owoce i warzywa. W niemal każdym pomieszczeniu sprawdzą się regały, abażury czy rękodzieło artystyczne.

Wiklinę spotkać można również w sklepach czy lokalach usługowych, w postaci koszy i stojaków ekspozycyjnych oraz dekoracji wnętrz. Materiał ten wykorzystywany jest również do produkcji koszy zakupowych, prezentowych, koszy na rower, dla zwierząt czy nawet wózków dziecięcych. 

Artykuły wiklinowe cechuje wysoka trwałość, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać, aby cieszyć się nimi jeszcze dłużej. Bez wątpienia dobrze jest zabezpieczyć produkty bezbarwnym lakierem, który zapobiegnie powstawaniu odbarwień, a także ułatwi czyszczenie. Takie produkty należy następnie odkurzać przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jeżeli dojdzie do zabrudzenia kosza, można czyścić go roztworem z wody i octu, lub roztworem kwasku cytrynowego (proporcje – 1 czubata łyżeczka na 1 litr wody). 

Wymienione rady w zupełności wystarczą do przedłużenia żywotności produktu.